| BAZAR SHOP | ÚVOD | FORUM | LeMANS série | OSTRAVA Cup | TECHNIKA | RECENZE | REPORTÁŽE | VÝSLEDKY | GALERIE | OSTATNÍ | DOWNLOAD | ODKAZY | KONTAKT |

 

Proč zrovna 2WD?

Aneb kořeny mé obliby v zadohrabech

Mé modelářské začátky byly spojeny s dráhovým závoděním. Už tam jsem našel zalíbení v co nejvěrnějších kopiích zmenšených sportovních vozech, které jsem jinak obdivoval na závodech na skutečných okruzích, ať už v Interserii či později v závodech Le Mans Serie. Podobně, když jsem se začal více zabývat vstupem mezi RC modeláře, jsem hledal kategorii, kde budu moci jezdit s vozy připomínající karosérii, případně i stylem chování podvozku opět sportovní prototypy typu Le Mans. V minulosti jsem několikrát koketoval se vstupem do RC závodů právě, když jsem viděl závody modelů 1/10, které věrně kopírovaly stroje ze slavného závodu 24 hodin v Le Mans a které dnes člověk vídá už jen velmi vzácně u některého zkušenějšího kolegy modeláře. Mám na mysli předchůdce slavné Tamiye F103, ba dokonce i předchůdce podvozku F101 téhož výrobce.

Vzhledem k výše uvedenému přístupu je celkem jasné, že mě příliš nezaujaly vozy 4WD, které svým charakterem připomínají spíše jízdu po kolejích, kde se toho až tolik nedá zkazit. Řečeno trochu hloupě a zjednodušeně, ale téměř každý, kdo ví o čem se mluví, tak potvrdí, že řídit 2WD je náročnější na bezchybnou jízdu, než při vozech 4WD. Ba co víc mi zde nesedělo, tak to byly karoserie, které se sice občas snažily připomínat nějakou reálnou předlohu, ale více šlo spíše o speciál, u kterého s trochou nadsázky nevíme, kde má předek a kde zadek jen proto, aby vydržel co nejvíc nárazů. Nicméně se naštěstí jezdí občas a to stále častěji také nejrůznější závody 2WD vozů, které si ve většině případů s sebou přinášejí v pravidlech klauzuli o karosérii dvousedadlových GT vozů, případně vozů typu Le Mans, o speciálním případě, tedy závodě formulí, ani nemluvě. A právě proto jsem se začal orientovat na tyto závody 2WD. Postupně s radostí sleduji jejich rozvoj u nás, vznikají stále nové mistrovství i různé další závody určené pro tyto vozy. Věřím, že právě díky jejich nižším pořizovacím nákladům i nespornou vizuální atraktivitu spojenou s maximálním soustředěním při řízení těchto modelů, je v této kategorii momentálně skvělá budoucnost.

K derivátům starého osvědčeného podvozku Tamiya F103 (RM, LM, GT…) přibývá stále množství různých výrobců se svou "dvoukolkou" či "zadohrabem", jak chcete, a to v hodně případech buď speciálů pro závody formulí, nebo pro závody GT vozů či prototypů. Postupně se na našich nových stránkách budeme této i starší technice podrobně věnovat, ale už nyní můžeme nastínit fakt, že podvozek X Ray X10 stanovil kvalitativní laťku hodně vysoko a i díky svým mohutným a širokým zadním kolům dokáže na koberci v halách porážet s přehledem i přemotorované "čtyřkolky". Že by tím pádem starší podvozky neměly šanci? To ukáže až čas, ale pro skeptiky se nabízí východisko například takové, kdy je možnost na starším podvozku nahradit klasická "DTM" kola širokými koly, která používá X10 nebo také např. formule na podvozku Corally. Tím bychom chtěli poukázat i na další záběr našich nových stránek, tedy na různé tuningové úpravy a praktické zkušenosti a bude-li zájem, není problém i nejrůznější udělátka a konvertory na nápravách nabídnout k prodeji.

Další cíle našich stránek vidíme v monitorování jednotlivých šampionátů, které se zejména v ČR, věnují výhradně závodům „zadohrabů“, ať již Le Mans+GT nebo formulí, kterých k dobru věci rovněž přibývá. Věříme, že naše snaha bude dostatečná k tomu, abychom si naše vytyčené cíle nejen stanovili, ale společnými silami jich také dosáhli.

Co říci závěrem? Snad jen to, že 2WD znamená 2 wheel drive, tedy pohon dvěma koly :)

Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Ostatní  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 25.11.2009
Přečteno: 2536 x
Stránka aktualizována: 13.11.2012

Související články:Příští závod Le Mans

stránky seriálu: přihláška
seznam přihlášených
Pořadí LMS 2012
propozice LMS 2012

Doporučujeme

copyright 2009 Roman&Tomáš
TOPlist