| BAZAR SHOP | ÚVOD | FORUM | LeMANS série | OSTRAVA Cup | TECHNIKA | RECENZE | REPORTÁŽE | VÝSLEDKY | GALERIE | OSTATNÍ | DOWNLOAD | ODKAZY | KONTAKT |

 

5 dní do Blanska - Moravian Le Mans Series

Před závodem

GT

Do skupiny GT se letos prvně hlásí i značka Porsche, která se chce pokusit ovládnout mistrovství značek ve všech vypsaných skupinách. Volant vozu Porsche 911 byl svěřen zkušenému jezdci Čestmíru Doubravovi. Tento jezdec má za sebou řadu sezón ve formuli 1, kde si nedávno připsal i první místo při jednom ze závodů. Dodejme že jeho Porsche je nasazeno prostřednictvím týmu Omega Racing, který spolupracuje i se značkou BMW, která vysílá neméně zkušeného Jiřího Ročňáka za volant BMW M3 GT. Uvidíme, zda se ještě přihlásí mladý jezdec Vojta Jaremejko, který startoval s jediným vozem BMW v rámci prvního závodu letošní Moravské Le Mans série. Posílit by měla i japonská značka Vemac. Sice Tomáš Rajdus, který v minulém závodě obsadil pěkné třetí místo vyjednává o pořízení silnějšího vozu skupiny LMP2, za volantem jeho vozu by se mohl objevit jeho syn Filip, který by tak měl v LMS premiéru. Nutno dodat, že má ze sebou řadu závodů v cestovních vozech a hlavně také v poslední době i starty ve formuli 1. Dalším jezdcem vozu Vemac bude Martin Minyuk z Hradce Králové. Přesto zůstává favoritem vítěz prvního závodu Pavel Melicher z Havířova, který sbírá jeden úspěch za druhým. V barvách rc2wd.cz pojede opět Tomáš Jírů s Fordem GT, ale proslýchá se, že to bude možná jeho poslední start s tímto vozem, protože na něj stále více tlačí zástupci Zakspeed Porsche a prototyp LMP1 v jeho barvách možná bude v Blansku představen, byť zatím nebude startovat. Na druhý závod se těší i další závodník z Hradce Králové Martin Špráchal, který sází na Dodge Viper.


Tento krásný vůz BMW GT jak ho známe z americké Le Mans série bude pilotovat Jiří Ročňák


LMP1

Stále více jezdců láká skupina LMP1, tedy nejsilnějších a nejrychlejších vozů, které se v Le Mans sérii představí. Zkušený Jiří Adámek zakoupil v pořadí již třetího Jaguara XJR14 v tomto mistrovství. Upravil jeho aerodynamiku zadního křídla a s osvědčeným podvozkem XRAY X10 link zatím hledá optimální nastavení vozu. Stejný podvozek přilákal i řadu dalších jezdců, například z Brna. Do Blanska totiž přijede například zejména z formulí velmi dobře známý Jiří Groch či jeden z favoritů Roman Hradecký. Stejně jako oni i Tomáš Knopp z Prahy budou startovat za značku Porsche, která po vítězství v prvním závodě nenechává nic náhodě a výrazně posiluje své pozice ve skupině LMP1. Dalším nováčkem z Brna bude zkušený formulový jezdec Jiří Rampula. Na svůj úspěch určitě čeká i Toyota s jezdcem Pavlem Karlem, který byl vůbec nejrychlejším jezdcem prvního závodu, ale trápili ho technické problémy. Těšíme se také na Ferrari Zdeňka Janoše. Zajímavostí je vstup další japonské značky Nissan. Tento bude řídit Roman Krejčí z týmu Krejci Brothers, který ovšem po prvních zkušebních jízdách spíše oplýval zklamáním. Ale potenciál podvozku Corally se jistě ještě podaří uplatnit. Proslýchá se, že má již slíbený nový model od Corally, který by měl dorazit z Anglie za 2 měsíce, ale to jsou spíše spekulace. Faktem je, že máme fotografii z přípravy tohoto týmu, který nasazuje celkem 3 vozy, a vypadá to opravdu zajímavě. Zatím není jasně, zda se na závodě objeví Matěj Kupčík, vítěz prvního závodu LMS. Důvodem neúčasti by mohla být havárie z jednoho závodu, kde se tréninkově Tomáš zúčastnil. Došlo k poškození zadní nápravy a čeká se na dodávku náhradních dílů. Měl by se objevit i Rostislav Zapletal ve skupině LMP1, ale zatím v době uzávěrky tohoto článku stále čekáme na jeho přihlášku. Otázkou je, zda pojede Jiří Kunz, který oznámil, že jeho start není jistý.


Porsche Zakspeed pro jezdce Tomáše Jírů zatím startovat nebude..


LMP2

Ve skupině LMP2 se zatím nekonají žádné velké revoluce. Řada jezdců zůstala stejných, jako v prvním závodě. Pojede tak opět Martin Krejčí s Jaguarem, Petra Vykydalová s Toyotou, Josef Tesař s dalším vozem Toyota, který bude chtít oplatit porážku od vítěze posledního závodu Luďka Maléře, který svého Jaguara dokonce již krátce vyzkoušel přímo na autodromu v Blansku. Lukáš Vater se sice přihlásil s vozem Porsche 956, ale dost možná se objeví za volantem modernějšího vozu Porsche, které pamatuje Le Mans z roku 1998. Ivo Novosad by měl konečně představit otevřený prototyp Lola T530. Jediným nováčkem je zatím Tomáš Rajdus, který by rád představil podvozek XRAY X10 upravený na užší kola, tedy dle předpisů skupiny LMP2.

Další jezdci?

Řada jezdců se ještě na závod chystá, ale jejich přihlášky zatím nedorazily. Bylo by vhodné přihlásit se do čtvrtka, aby došlo k potřebnému transferu všech dat směrem k pořadatelskému klubu v Blansku. Kromě zmíněného Zapletala se ještě chystá Roman Štalmach, mluví se o dalších dvou jezdcích z východních Čech, Petr Goluch by také neměl chybět. Předpokládám nějakou účast i domácích jezdců, kteří mají zkušenost z XRAY Challenge X10. Rovněž očekáváme přihlášku Petra Jaremejka se synem Vojtou. Vyloučit start nemůžeme ani u Radka Šimurdy či Jiřího Hrabce, kterému se vedlo velmi dobře v GT v prvním závodě LMS. Počet jezdců by se tak mohl přiblížit 30.


Tři ostré vozy chystá tým Krejci Brothers, ale další dva budou jako spare cars či testovací vozy během sobotního večera.


Autor: Roman Krejčí  (Všechny články autora)
Rubrika: Moravian Le Mans Series  (Všechny články rubriky)
Článek publikován: 21.6.2010
Přečteno: 3784 x
Stránka aktualizována: 13.11.2012

Související články:Příští závod Le Mans

stránky seriálu: přihláška
seznam přihlášených
Pořadí LMS 2012
propozice LMS 2012

Doporučujeme

copyright 2009 Roman&Tomáš
TOPlist